Тайланд е една от най-популярните туристически дестинации в света и това се дължи както на прекрасните плажове, милите хора и чудесен климат /особено през зимните месеци/, така и на изключително вкусната и разнообразна тайландска кухня. Тя обикновено съдържа смесени и нетрадиционни за европейците вкусове комбинации, като сладко и кисело, солено, сладко и люто и т.н. В тази статия ще ви разкажа малко повече за тайландската кухня и ще ви предложа 15 ястия, които да опитате докато сте на почивка в Тайланд. А това последното определено ви го препоръчвам и пожелавам. 🙂
Тайландска кухня – какво трябва да знаем
Някъде бях чел, че тайландците следват философията на баланса между петте вкуса, според която човекът е отражение на петте елемента на вселената – дърво, огън, вода, метал и земя. На тях съответстват петте вкуса – сладко, кисело, лютиво, горчиво и солено. Те пък съответстват на пет части на човешкото тяло – сърце, стомах, черен дроб, бял дроб и бъбреци.
Така, тайландската кухня е винаги някаква комбинация от тези вкусове, много често съставките, които съдържа минават през пържене в уок тиган или печене на жив огън.
Тайландската кухня има няколко основни съставки – ориз, спагети, риба, морски дарове /основно скариди и калмари/, пилешко и патешко месо, свежи подправки и тропически плодове. Много често можете да видите тези съставки съчетани в една чиния. Почти не можете да попаднете на тайландско ястие, в което да не е използван домашно приготвен рибен сос. Той се прави от ферментирала риба. Някои рибни сосове се правят от сурова риба, други от сушена риба, трети от скариди, раци или калмари. Понякога се използват и останки от риба или смес от различни риби, ракообразни и миди. Някои рецепти съдържат само риба и сол, други рецепти също имат добавени билки и подправки.
15 тайландски ястия, които да опитате докато сте на почивка в Тайланд
Pad Thai или Phat Thai – Пад Тай
Пад Тай е официално обявено за национално тайландско ястие от оризови нудли, тофу и скариди. Преведено на български наименованието на ястието означава „пържена тайландска храна“. Интересен факт за това ястие е, че то има едновременно сладък, кисел, солен и горчив вкус, но те се развиват в устата по страхотно хармоничен начин. Удоволствието за сетивата се допълва както от специфичния аромат, така и от почти неизменната орхидея, с която се поднася ястието на повечето места. Основната съставка на Пад Тай са оризовите нудли, които се запържват заедно с кралски скариди, тофу, соеви кълнове, фъстъци и бъркано яйце в уок тиган. За богатия вкус на ястието допринасят пикантно – сладкият сос приготвен от тамаринд, палмова захар и домашно приготвен рибен сос.
Цена в ресторант – около 150 бата / около 8 лв.
Phad Nam Prik Pао – Пад Нам Прик Пао
Пад Нам Прик Пао представлява запържени в уок тиган скариди, калмари и зеленчуци, към които е добавена традиционната за Тайланд Нам Прик Пао паста /пюре/. Името на ястието произлиза от пюрето като съставка, която носи основните му вкусови характеристики. По-сладко от колкото люто, пюрето Нам Прик Пао се приготвя от печено червено чили, чесън, лук и сушени скариди. За да се получи характерния за ястието вкус и сос, към пюрето се добавя сос от стриди или соев сос.
От тази смесица на продукти и подправки, които по принцип се приготвят в един тиган, но по отделно, се получава отново това богато на вкусове и аромати кулинарно преживяване. Подобно на Пад Тай, Пад Нам Прик Пао е сладко – солено – кисело ястие, но тези вкусове се развиват като симфония в устата. Много често това ястие се поднася с порция задушен бял ориз.
Цена в ресторант – около 180 бата / около 9 лв.
Khao Pad Sapparot – Као Пад Сапарот
Као Пад Сапарот е едно от любимите ми ястия от тайландската кухня. Превъзходната смесица на вкусове идва от комбинацията на запържен ориз /обикновено Жасмин/, ананасови парченца плод, печени ядки кашу, стафиди, зеленчуци, яйца, къри на прах, соев сос и традиционен тайландски рибен сос. Ястието се поднася по много атрактивен начин – в издълбан ананас и атрактивната му визия напълно съответства на превъзходния му и изтънчен вкус. Може да се поръча със скариди, морски дарове или пилешко месо.
Цена в ресторант – около 230 бата / около 11 лв.
Tom Yum/Yam Soup – супа Том Юм/Ям
Супата Том Юм или Том Ям /и двете наименования са еднакво използвани/ е едно от най-популярните традиционни тайландски ястия. Тя представлява люта и кисела супа, в която се преплитат три основни аромата – на лимонена трева, джинджифил, и листа от лайм. Може да се приготви с месо или с морски дарове, но традиционно се използват кралски скариди. В нея се добавят още домати, лук, гъби, рибен сос, кориандър и разбира се чили. Накъде без чили в Тайланд. 🙂 Супата Том Ям има много остър и специфичен вкус. Небцето ти направо пламва. Консумира се специална лъжица и може да се поръча почти във всяко заведение в Тайланд.
Цена в ресторант около 120 бата / около 6 лв.
Thai Green Papaya Salad – Салата със зелена папая
Салатата със зелена папая е изключително освежаваща и типично по тайландски, комбинира няколко вкуса и аромата. Тя е взрив от цветове и текстури и наскоро беше обявена от CNN Travel за едно от 50-те топ ястия в света. Тя се приготвя от настъргана зелена папая, чесън, чили, палмова захар, зелен боб, печени фъстъци, дребни скариди, лайм, паста /пюре/ от тамаринд, рибен сос и домати. Звучи така, сякаш в нея има какво ли не, но всъщност вкуса ѝ е изключително балансиран и различен от този на салатите по нашите географски ширини. Разбира се, за да се получи този балансиран вкус, съставките трябва да бъдат предварително обработени, мариновани или овкусени по подходящ начин.
Цена в ресторант около 100 бата / около 5 лв.
Green Mango Salad – салата със зелено манго
Подобно на салатата със зелена папая, и тази салата има изключително свеж и богат вкус. Основна съставка е настъргано неузряло манго, към което се добавят червен лук, магданоз, пипер, свежа мента, джинджифил и кориандър. За дресинг се използва лайм, оризов оцет, кафява захар, сол, чили и рибен сос /къде без него 🙂 /. Салатата се освежава от сладкото и тръпчиво зелено манго, комбинирано само с нотка сладост от кафява захар и пикантна нотка от тайландски люти чушки.
Цена в ресторант около 100 бата / около 5 лв.
Thai fried rice – запържен ориз по тайландски със скариди, пилешко, свинско или морски дарове
Може би всяка азиатска държава има свой начин на приготвяне на запържен ориз. Традиционно, тайландците, за разлика от китайците, не използват соев сос за приготвянето на запържен ориз, a сос от стриди /oyster sauce/ и рибен сос. Много важно е оризът да е сварен предходния ден и да се добави студен към ястието, по този начин той не залепва при бъркането в тигана. Важно също така е, първоначално айцето да се запържи в страни от всички други съставки в тигана и на по-късен етап да се обърка с тях. Така, ястието става по-рохко и не добива кашест вид. Аз обичам запържения ориз приготвен със скариди, но това може да стане и с пилешко месо, свинско месо или морски дарове.
Цена в ресторант около 100 бата / около 5 лв.
Goong Yang BBQ –тигрови скариди на барбекю
Порцията се състои от 5-6 тигрови скариди изпечени на барбекю и поднесени с два или три вида сос. Обикновено, това са сладко-кисел сос и пикантен сос от тамаринд. Понеже скаридите са пресни, това предястие е просто крехка и сочна кулинарна наслада.
Цена в ресторант около 280 бата / около 14 лв.
Свински ребра или филе в глинено гърне
Обикновено, това ястие може да бъде намерено на пазарите за улична храна. В основата на глиненото гърне се пали жив огън, по вътрешната му страна се закачат куки, на които се слага месото. Гърнето се захлупва и месото се оставя вътре за около 20 минути. Заради високата, но в същото време равномерно разпределена температура, която се постига в гърнето и пушека от огъня, месото става изключително крехко и добре изпечено, а ароматът му е неустоим. Атрактивното нарязване на хапки със сатър и с бързината на нинджа, преди да ви поднесат в ръцете тази вкусотия, е неизбежна част от атракцията.
Mango Sticky Rice – Манго с лепкав ориз
Mango Sticky Rice е също мой много любим десерт. Като цялo, този десерт много наподобява нашия сутляш, като разликата е в кокосовото мляко, с което се залива свареният и подсладен лепкав ориз /glutinous rice/ и обеленото и нарязано на парченца узряло манго, с което обичайно се сервира десерта. Мангото разбира се, няма нищо общо нито като вкус, нито като визия, с мангото, което се продава в България.
Banana Pancake /Roti/ – Бананова палачинка
Банановата палачинка е хрупкав десерт, който може да се опита обикновено на подвижни сергии на улицата. Тези сергии са подобие на мотор с кош, който е снабден с газов котлон и е приспособен за приготвяне на храна. Банановата палачинка се приготвя от супер фино тесто, което се разточва до прозрачност, след това се запържва в голям плосък тиган в микс от олио и масло. Специфично е, че при приготвянето се използва сладко кондензирано мляко. След запържването на тестото, към него обичайно се добавя банан или други тропически плодове, коiто се завиват в тестото в традиционно правоъгълна форма. Добавя се течен шоколад, поръсва се със захар и се нарязва на 12 или 16 хапки. Много често, банановата палачинка се консумира на малко столче пред самата сергия, на която е приготвена. Ако трябва да определя на нещо българско банановата палачинка, тя прилича на много фина сладка баничка с тропически вкус.
Thai Rolled Ice – Сладолед по тайландски
Любим мои десерт, ноооо направен в Бургас. 🙂 Всъщност, за първи път опитах сладолед по тайландски в морската градина на Бургас. Процедурата за приготвяне е проста, но много трудоемка. На охлаждащ съд, подобен на голям котлон, се изсипва доза мляко и избрани от вас продукти като ягода, банан, смелени ядки, нутела или каквото още пожелаете. Млякото започва да замръзва и поради тази причина с много бързи движения със шпатули, съставките се раздробяват на каша. Получената смес се разстила върху охлаждащият съд и след това се навива на ролца. Няколко пъти опитах тайландски сладолед на различни места в Тайланд, но този, който правят две момчета до летния театър в морската градина на Бургас определено много повече ми харесва.
Прясно уловена риба
Пазарите в Тайланд са претрупани от прясно уловена риба. Разнообразието е наистина огромно. На много места можете да си изберете риба и да ви я изпекат на барбекю директно още на пазара. На един от най-големите пазари на остров Пукет, който се намира на Rawaii beach, от едната страна на улицата са сергиите, а от другата страна има заведения. Съвсем спокойно можете да си закупите прясно уловена риба от пазара, да пресечете улицата и да я дадете в отсрещното заведение да ви я изпекат и приготвят за вкъщи. Рибите, които ние опитахме и смея да препоръчам са риба папагал /parrotfish/ и червен скобар /red snapper/.
Местни Плодове
Плодовете в Тайланд са едно от най-големите му богатства. Дори и тези плодове да могат да бъдат намерени по магазините в България, те нямат нищо общо с вкуса, който ще откриете там. Има изключително много плодове, които могат да бъдат опитани и повечето от тях определено си заслужават.
Наши любимци са мини ананасчета, които обикновено можете да намерите обелени в торбички по 5-6 броя. Те са изключително сочни и сладки и когато са охладени в хладилник са разкош, който просто не можеш да спреш да ядеш. Една торбичка от 5-6 бейби ананасчета струва 100 бата или около 5 лв.
Мангото е също плод, който задължително трябва да опитате докато сте в Тайланд. То е жълто на цвят, с размер на малък пъпеш , текстура и сочност на праскова, но с екзотичен привкус. Обелката му се премахва със специален нож и след това се реже на резени или малки парчета.
Други типични за Тайланд плодове, които е по-трудно да намерите в България са Драконов плод, пресен кокосов орех, бейби банани, папая, рамбутан, Джакфрут, маракуя, мангустин и много други.
Улична храна
Не сте били в Тайланд, ако не сте опитали улична храна. Там на практика, на улицата можете да намерите всичко. Най-интересно е на пазарите, където можете да намерите от пържени скакалци и буболечки, през скорпиони на шиш, морски дарове, пилета и пилешко месо, до риби, които могат да нахранят 4-5 човека.
Освен от пазарите, улична храна можете да си купите и от подвижните сергии, които са моторчета пригодени за приготвяне на храна или подвижни сергии за плодове. Има ги почти навсякъде. Както се подразбира те са много мобилни и ако един ден са били на едно място, няма никаква гаранция, че на следващия ден ще ги откриете отново там.
Хубаво е да имате едно наум когато консумирате храна на улицата, защото обикновено хигиената е меко казано занижена. Добре е, ако се решите да се храните на улицата, храната да бъде прясно приготвена пред вас за да минимизирате риска от хранително натравяне или разстройство, които да развалят почивката ви.
Цялата галерия със снимки за тайландската кухня и ястията, които да опитате докато сте на почивка в Таланд можете да разгледате във Facebook страницата на Искам да летя на този линк
Още за Тайланд можете да научите на линковете по долу:
Leave a Reply